Gabinet Psychologiczno-Psychoterapeutyczny - Agata Rokicka

Terapia par i małżeństw

Jest to forma pomocy skierowana do małżeństw lub par, które odczuwają potrzebę skorzystania z pomocy, gdyż same nie radzą sobie z istniejącymi problemami w związku. Nawet jeśli jesteś w związku możesz skorzystać z terapii sam/sama. Czasami jest to dobry początek inicjujący zmianę na lepsze.

W obecnych czasach pogoni za lepszym jutrem, wśród wielu przyjemności, którym nie sposób się oprzeć, bywa że tracimy to co kiedyś wydawało się nam ważne „drugą osobę”. Na terapie par / małżeństw trafiają Ci, którzy dostrzegli, że oddalili się od siebie, bliskość, która kiedyś pozwalała czuć się wyjątkowym w towarzystwie z ukochana osobą nie daje już radości, satysfakcji. Coraz częściej powstają sytuacje, w których wolimy nie wypowiedzieć swojego zdania, a gdy to już robimy to bez przekonania, ze jest to z troską o nas, a nie o mnie. Tak poszukiwana przez nas „miłość”, może być też tym, co nas przeraża, otwarcie się na drugą osobę może wiązać się z lękiem przez zranieniem. Pojawia się trudność z zaufaniem, oddaniem i tworzeniem więzi, która byłaby satysfakcjonująca. A może po upływie „jakiegoś czasu” żar, który kiedyś był wygasł albo tylko tli się. Wówczas warto zastanowić się, w którą stronę zmierza nas związek. Czy jesteśmy z niego zadowoleni, czy dajemy partnerowi szczęście i czy sami jesteśmy szczęśliwi w jego towarzystwie? Czy potrafimy swobodnie mówić o swych potrzebach, uczuciach, trudnościach, nie oceniając, nie krytykując?

Bywa, że pochłonięci pracą, dziećmi i wieloma innymi sprawami żyjemy w dwóch osobnych światach a niby razem i nie wiemy co z tym zrobić? Są sytuacje, w których nie wiemy czy możemy mówić szczerze o różnych rzeczach: pieniądzach, seksie o sobie, swych potrzebach, gdyż nie chcemy ranić swego partnera a może wstydzimy się. Jednak taka postawa sprawia, że satysfakcja z naszego związku maleje.

Może w obliczu kryzysu doszło do zdrady? Wówczas warto wraz z partnerem, mężem/żoną zgłosić się o pomoc do terapeuty, który pomoże przedyskutować istotne kwestie. W atmosferze zaufania, bezpieczeństwa można nauczyć się nowego sposobu komunikacji, opartej na szacunku i szczerości. Wyjaśnić swoje postępowanie, emocje, reakcje, znaleźć kompromis. Skłonić nas do zastanowienia się nad rozwojem naszego związku. Znaleźć swe wspólne ale i indywidualne cele.

Jak wygląda spotkanie podczas terapii małżeństw / par?

Spotkanie odbywa się w gabinecie, które zapewnia anonimowość i intymność klientom. Ma ono charakter rozmowy pomiędzy terapeutą a małżeństwem, w trakcie której terapeuta poprzez pytania stara się dotrzeć do źródeł i przyczyn pojawiających się problemów.

Ile trwa spotkanie podczas terapii małżeństw / par?

Każde spotkanie trwa 90 minut. Terapię par i małżeństw poprzedzają zazwyczaj 3 konsultacje. Najbardziej optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są spotkania 1 raz na 2 tygodnie. Czas trwania terapii małżeństw/par zależy od diagnozy problemu.